Grab and Go Math – Comparing Numbers
Grab and Go Packs are meant to provide extra practice with the math skill listed on this pack. I use these as an earlier finisher activity or an RTI activity. I store my activities in photo cases, but they could also be stored in baggies too.
$5.00
Description
The Grab and Go activities do not have paper recording sheets. Everything is meant to be be paper free (after initial set-up). There are some activities that students can record onto a laminated piece. If you need to show accountability, have your students take a picture of the finished activity with a device.
This comparing pack reinforces the understanding of less than, greater than or equal to. It includes the following 6 activities:
✓ Less, Greater or Equal?: less than, greater than or equal to using words
✓ Comparing With Symbols: using symbols to compare numbers
✓ Number Order: putting numbers in order from least to greatest and greatest to least
✓ Balanced Equations: finding equal equations
✓ Comparison Sort: putting numbers in the correct less than or greater than category
✓ Problem Solving: word problems
You Might Also Like...
Related products
-
1st Grade February Morning Work
Are you looking for a quick and easy review with a winter and Valentine’s Day theme? Your students will love these 1st grade February morning work activities! These NO PREP worksheets can be used for morning work, early finishers, review, or interventions.
Categories: Literacy, Morning Work, Math Tags: literacy, math, no prep, Valentine's Day, winter$5.50 -
1st Grade March Morning Work
This pack of no prep worksheets makes for perfect 1st grade March morning work. These printables can also be used for small groups, early finishers, or review. They are also a great activity to leave for a substitute. Many of these activities can be used as a review or intervention for 2nd graders.
Categories: Literacy, Morning Work, Math Tags: literacy, math, no prep, spring, St. Patrick's Day$5.50 -
Sale!
1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
Are you looking for a quick and easy review? This NO PREP 1st grade morning work year-long bundle is just what you need. This bundle can be used as a stand alone practice or used in homework packets.
$57.75$39.99 -
Money Math Sticks
Are you looking for a fun, hands-on way to practice money? Paint sticks are an inexpensive way to do that! I use these when reviewing coin recognition and value.
$4.00