American Symbols and Monuments Reading Passages
Are you teaching about American Symbols? These American symbols and monuments reading passages are a great addition to your unit. You can use them for close reads or in your reading groups. It contains real pictures, reading passages, and questions to answer about the text. It is perfect for most 1st and 2nd graders.
$6.00
Description
The reading passages included in this pack are:
- American Flag
- Bald Eagle
- Liberty Bell
- Lincoln Memorial
- Mt. Rushmore
- Statue of Liberty
- U.S. Capitol
- U.S. Constitution
- Washington Monument
- White House
Also Included:
- circle maps for each passage
- text-dependent comprehension questions for each passage
- fact organizer
- writing paper (2 choices)
You Might Also Like...
Related products
-
African Animal Reading Passages
Are you learning about African animals in your classroom? This pack of African animal reading passages are great for close reading practice. This pack is filled with information for your animal lovers!
Category: Literacy Tags: animals, close reads$6.00 -
Australian Animal Reading Passages
Are you learning about Australian animals in your classroom? This pack of Australian animal reading passages are great for close reading practice. This pack is filled with information for your animal lovers!
Category: Literacy Tags: animals, close reads$6.00 -
1st Grade August Morning Work (Back-to-School)
This pack of no prep worksheets makes for perfect 1st grade August morning work. These back-to-school printables can also be used for small groups, early finishers, or review. They are also a great activity to leave for a substitute. Many of these activities can be used as a review or intervention for 2nd graders.
Categories: Literacy, Morning Work, Math Tags: back-to-school, no prep$5.75 -
Sale!
1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
$57.75Original price was: $57.75.$30.00Current price is: $30.00.1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
Are you looking for a quick and easy review? This NO PREP 1st grade morning work year-long bundle is just what you need. This bundle can be used as a stand alone practice or used in homework packets.
$57.75Original price was: $57.75.$30.00Current price is: $30.00.