Woodland Animal Reading Passages
Are you learning about woodland animals in your classroom? This pack of woodland animal reading passages are great for close reading practice. This pack is filled with information for your animal lovers!
$6.00
Description
Are you learning about woodland animals in your classroom? This pack of woodland animal reading passages are great for close reading practice. This pack is filled with information for your animal lovers!
Here is what is included in this pack:
- Informational Reading Passages
- Circle maps for each passage
- Text-dependent comprehension questions for each passage
- Animal facts graphic organizer
- Writing paper (2 choices)
Nocturnal Animals Included:
- chipmunk
- grizzly bear
- moose
- owl
- porcupine
- raccoon
- red fox
- skunk
- white-tailed deer
- woodpecker
You Might Also Like...
Related products
-



Polar Animal Reading Passages
Are you teaching about polar animals? This is a pack of informational polar animal reading passages. I use this pack with my first graders to help engage my kids who love animals.
Category: Literacy Tags: animals, close reads, polar animals$6.00 -



Pop Phrases – Sight Word Fluency
Are you looking for an engaging way to teach sight word fluency? These fluency strips are a lot of fun for students. They are made up of 220 Dolch sight words. I have printed mine onto color cardstock and laminated them for durability.
Category: Literacy Tags: reading, sight words$6.00 -



1st Grade Summer Morning Work (June)
This pack of no prep worksheets makes for perfect 1st grade summer morning work. These June printables can also be used for small groups, early finishers, or review. They are also a great activity to leave for a substitute. Many of these activities can be used as a review or intervention for 2nd graders.
$5.75 -
Sale!



1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
$57.75Original price was: $57.75.$30.00Current price is: $30.00.1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
Are you looking for a quick and easy review? This NO PREP 1st grade morning work year-long bundle is just what you need. This bundle can be used as a stand alone practice or used in homework packets.
$57.75Original price was: $57.75.$30.00Current price is: $30.00.

