Journal Writing Prompts for the Year
Do you need writing prompts for daily practice? This is a pack of monthly journal writing prompts. There are a total of 270 prompts (30 each month) for your students to write about. Each page has five journal prompts.
$7.00
Description
This is a pack of monthly journal writing prompts. There are a total of 270 prompts (30 each month) for your students to write about. Each page has five journal prompts. They cut out a prompt, glue it onto a piece of paper, and then write. This gives them practice with cutting and writing.
Included:
- Directions (with pictures)
- 270 journal prompts (5 strips on a page, totaling 30 for each month)
- An editable page
You Might Also Like...
Related products
-
Sound Card Strips
Do you need something quick and easy for your students to review during reading? These sound strips are perfect for that! These cards are meant to be printed, laminated and cut apart. You could also print them and place them in plastic sleeves. There are 528 strips included!
$6.00 -
Woodland Animal Reading Passages
Are you learning about woodland animals in your classroom? This pack of woodland animal reading passages are great for close reading practice. This pack is filled with information for your animal lovers!
Category: Literacy Tags: animals, close reads$6.00 -
1st Grade August Morning Work (Back-to-School)
This pack of no prep worksheets makes for perfect 1st grade August morning work. These back-to-school printables can also be used for small groups, early finishers, or review. They are also a great activity to leave for a substitute. Many of these activities can be used as a review or intervention for 2nd graders.
Categories: Literacy, Morning Work, Math Tags: back-to-school, no prep$5.75 -
Sale!
1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
$57.75Original price was: $57.75.$30.00Current price is: $30.00.1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
Are you looking for a quick and easy review? This NO PREP 1st grade morning work year-long bundle is just what you need. This bundle can be used as a stand alone practice or used in homework packets.
$57.75Original price was: $57.75.$30.00Current price is: $30.00.