Fact Family Math Sticks
Are you looking for a fun, hands-on way to practice fact families? Paint sticks are an inexpensive way to do that! I use these in the beginning of first grade when reviewing fact families. This pack includes what you need to make your own fact family sticks.
$4.00
Description
Here is what’s included in this fact family math stick pack.
- 15 Fact Family Triangle Toppers
- Matching addition and subtraction equations
- Blank cards to make your own after laminating
**Paint sticks and velcro are not included- you can get paint sticks free at home improvement stores and velcro can be purchased at craft stores.
You Might Also Like...
Related products
-
Builder’s Club – Place Value
If they build it, they will learn it! Well, at least we hope so. This place value unit is a fun and engaging way to teach place value to 120 with your students. This unit has a construction theme to it and has your students build the numbers so they can visualize with each number is. There are also games and practice pages for you to use as a reinforcer.
Category: Math Tags: math, place value$6.50 -
Sale!
1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
$57.75Original price was: $57.75.$30.00Current price is: $30.00.1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
Are you looking for a quick and easy review? This NO PREP 1st grade morning work year-long bundle is just what you need. This bundle can be used as a stand alone practice or used in homework packets.
$57.75Original price was: $57.75.$30.00Current price is: $30.00. -
Number Math Sticks
Are you looking for a fun, hands-on way to practice number representation? Paint sticks are an inexpensive way to do that! I use these in the beginning of first grade when reviewing numbers. This pack includes what you need to make your own number sticks.
Category: Math Tag: Number Sense$4.00 -
Halloween Math Centers – 1st Grade
These Halloween (October) themed 1st-grade math centers are a hands-on and engaging way to reinforce math skills in your small group or independent centers. This pack includes 8 math centers.
$8.00