1st Grade February Math Centers (Valentine’s Day)
These 1st grade February math centers (Valentine’s Day) are a hands-on and engaging way to reinforce math skills in your small group or independent centers. This pack includes 8 math centers.
$8.00
Description
These 1st Grade February Math Centers (Valentine’s Day) are a hands-on and engaging way to reinforce math skills in your small group or independent centers. This pack includes 8 math centers.
The center activities included are:
- Comparing Numbers (greater than, less than, equal to)
- Heart Fact Families
- Valentine’s Day Find & Graph
- Valentine’s Day Find, Tally, & Solve
- Heart Nonstandard Measurement
- Cupid Place Value Match
- Missing Number Squares
- Cupcake Telling Time (to the hour and half-hour)
*Each of the centers includes set-up directions, a kid-friendly task card, color and backline center cards, and a recording sheet.
You Might Also Like...
Related products
-
1st Grade December Morning Work
1st grade December morning work your students will love! These NO PREP math and literacy worksheets are great for review. These printables can be used for morning work, early finishers, review, or intervention.
$5.75 -
1st Grade April Morning Work
This pack of no prep worksheets makes for perfect 1st grade April morning work. These printables can also be used for small groups, early finishers, or review. They are also a great activity to leave for a substitute. Many of these activities can be used as a review or intervention for 2nd graders.
$5.75 -
Sale!
Find, Tally and Graph – Holiday Bundle
$14.00Original price was: $14.00.$10.00Current price is: $10.00.Find, Tally and Graph – Holiday Bundle
This is a bundle of holiday find, tally and graph activities. These are great for stations or to leave for a sub. This bundle includes the following find, tally and graph sets:
- Back-to-School
- Halloween
- Christmas
- Valentine’s Day
- St. Patrick’s Day
- Easter
- 4th of July
$14.00Original price was: $14.00.$10.00Current price is: $10.00. -
Geometry Math Sticks
Are you looking for a fun, hands-on way to practice geometry? Paint sticks are an inexpensive way to do that! I use these during our geometry unit to review shape attributes. This pack includes what you need to make your own geometry sticks.
$4.00