Addition to 20 Digital Practice for Google Classroom™ and Seesaw™
Do your students need practice with addition to 20 strategies and concepts? This product focuses on common strategies used to solve addition sentences. This digital product comes with two links: Google Slides™ and Seesaw™.
*You can check out the preview here.
$3.50
Description
Do your students need practice with addition to 20? This digital product comes with two choices of use: Google Slides™ and Seesaw™.
Google Classroom™: You will receive a pdf with a link to make a copy of the Google Slides™, which can be added to your Google Classroomª. The pdf also explains how to use the activity.
Seesaw™: You will receive a pdf with directions on how to add this digital activity to your Seesaw™ activity library.
The slide show contains 20 slides (5 different activities) for your students to work through. Each slide contains moveable pieces to manipulate.
You Might Also Like...
Related products
-
1st Grade November Morning Work
This pack of no prep worksheets makes for perfect 1st grade November morning work. These printables can also be used for small groups, early finishers, or review. They are also a great activity to leave for a substitute. Many of these activities can be used as a review or intervention for 2nd graders.
Categories: Literacy, Morning Work, Math Tags: autumn, fall, literacy, math, no prep, Thanksgiving$5.50 -
1st Grade Winter Morning Work (January)
1st grade winter morning work (January) your students will love! These NO PREP math and literacy worksheets are great for review. These printables can be used for morning work, early finishers, review, or intervention.
$5.50 -
Number Math Sticks
Are you looking for a fun, hands-on way to practice number representation? Paint sticks are an inexpensive way to do that! I use these in the beginning of first grade when reviewing numbers. This pack includes what you need to make your own number sticks.
Category: Math Tag: Number Sense$4.00 -
Sale!
Math Sticks Bundle
Are you looking for a fun, hands-on way to practice math concepts? Paint sticks are an inexpensive way to do that! I use these throughout the year in first grade.
*Read more about paint sticks here.
Category: Math Tags: Addition, fact families, geometry, math, money, Subtraction, telling time$20.00$14.00