Addition to 10 Math Worksheets
These addition to 10 math worksheets are perfect for your kindergarten or 1st-grade students beginning to explore addition.
$3.00
Description
These addition to 10 math worksheets are perfect for your kindergarten or 1st-grade students beginning to explore addition.
This pack includes 22 pages of addition to 10 worksheets. They offer a variety of simple ways to practice and master basic addition facts.
Included are:
- Color and Solve
- 10-Frame Addition
- Domino Addition
- Draw and Solve
- Cut and Solve
- Addition Practice (various fluency pages)
- Cut, Solve, and Match
Check out the preview for a closer look at what is included!
You Might Also Like...
Related products
-
1st Grade March Morning Work
This pack of no prep worksheets makes for perfect 1st grade March morning work. These printables can also be used for small groups, early finishers, or review. They are also a great activity to leave for a substitute. Many of these activities can be used as a review or intervention for 2nd graders.
Categories: Literacy, Morning Work, Math Tags: literacy, math, no prep, spring, St. Patrick's Day$5.75 -
Sale!
1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
$57.75Original price was: $57.75.$30.00Current price is: $30.00.1st Grade Morning Work Year-Long Bundle
Are you looking for a quick and easy review? This NO PREP 1st grade morning work year-long bundle is just what you need. This bundle can be used as a stand alone practice or used in homework packets.
$57.75Original price was: $57.75.$30.00Current price is: $30.00. -
Sale!
Find, Tally and Graph – Holiday Bundle
$14.00Original price was: $14.00.$10.00Current price is: $10.00.Find, Tally and Graph – Holiday Bundle
This is a bundle of holiday find, tally and graph activities. These are great for stations or to leave for a sub. This bundle includes the following find, tally and graph sets:
- Back-to-School
- Halloween
- Christmas
- Valentine’s Day
- St. Patrick’s Day
- Easter
- 4th of July
$14.00Original price was: $14.00.$10.00Current price is: $10.00. -
Money Math Sticks
Are you looking for a fun, hands-on way to practice money? Paint sticks are an inexpensive way to do that! I use these when reviewing coin recognition and value.
$4.00