Grab and Go Math – Comparing Numbers
Grab and Go Packs are meant to provide extra practice with the math skill listed on this pack. I use these as an earlier finisher activity or an RTI activity. I store my activities in photo cases, but they could also be stored in baggies too.
$5.00
Description
The Grab and Go activities do not have paper recording sheets. Everything is meant to be be paper free (after initial set-up). There are some activities that students can record onto a laminated piece. If you need to show accountability, have your students take a picture of the finished activity with a device.
This comparing pack reinforces the understanding of less than, greater than or equal to. It includes the following 6 activities:
✓ Less, Greater or Equal?: less than, greater than or equal to using words
✓ Comparing With Symbols: using symbols to compare numbers
✓ Number Order: putting numbers in order from least to greatest and greatest to least
✓ Balanced Equations: finding equal equations
✓ Comparison Sort: putting numbers in the correct less than or greater than category
✓ Problem Solving: word problems
You Might Also Like...
Related products
-
Builder’s Club – Place Value
If they build it, they will learn it! Well, at least we hope so. This place value unit is a fun and engaging way to teach place value to 120 with your students. This unit has a construction theme to it and has your students build the numbers so they can visualize with each number is. There are also games and practice pages for you to use as a reinforcer.
Category: Math Tags: math, place value$6.50 -
Place Value Math Sticks
Are you looking for a fun, hands-on way to practice place value? Paint sticks are an inexpensive way to do that! I use these when reviewing place value concepts. This pack includes what you need to make your own place value math sticks.
Read more about paint sticks here.
Category: Math Tags: math, Number Sense, place value$4.00 -
Sale!
Math Sticks Bundle
Are you looking for a fun, hands-on way to practice math concepts? Paint sticks are an inexpensive way to do that! I use these throughout the year in first grade.
*Read more about paint sticks here.
Category: Math Tags: Addition, fact families, geometry, math, money, Subtraction, telling time$20.00$14.00 -
Scan It, Solve It, Write It! QR code Scavenger Hunt – November
Do you love QR codes? My students love to go on scavenger hunts with them. Students scan the card to receive the clue to the next card AND a word to write down. If they do the scavenger hunt correctly, they will have a silly sentence written down to illustrate. Check it out, my students love it!
Categories: Digital Learning, Math Tags: math, QR codes$3.50